Филмът Nutcrackers с участието на комика Бен Стилър откри кинофестивала в Торонто, предаде Ройтерс.
Актьорът каза, че е развълнуван от факта, че последната му продукция е избрана да постави началото на тазгодишното издание на форума, който ще продължи до 15 септември. Това беше и световната премиера на Nutcrackers.
Вандалският акт, при който мъж в италианския град Болоня унищожи скулптура на китайския художник Ай Вейвей, предизвика възмущение в света на изкуството, предаде ДПА.
Творбата "Порцеланов куб" е била част от текущата изложба "Кой съм аз" в "Палацо Фава" в Болоня.
Днес кураторът на изложбата Артуро Галансино описа инцидента като "насилствен, потенциално опасен, безразсъден и безсмислен акт на известен размирник".
В петък чех събори кубовидната скулптура, изработена от глазирана керамика от постамента й, в резултат на което тя се счупи на няколко парчета.
Запис от камера за наблюдение на изложбеното пространство, споделен от Ай Вейвей на страницата му в Инстаграм, показва как мъжът вдига скулптурата и я хвърля.
Малко след това той взима фрагмент от нея и го вдига в знак на триумф.
"Актът на вандализъм срещу творбата на Ай Вейвей е още
Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.
От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.
„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.
В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из
Три виртуозни концерта на Бах ще звучат на 17 ноември в зала „България", в изпълнение на цигуларките Божидара Кузманова и Зорница Иларионова, които за първи път ще излязат заедно на една сцена. Диригент на вечерта е маестра Диана Илкоска, съобщават от Софийската филхармония.
Програмата включва Концерт за цигулка и оркестър №1 в ла минор, BWV 1041, Концерт за цигулка и оркестър №2 в ми-мажор, BWV 1042, и Концерт за две цигулки и оркестър в ре минор, BWV 1043.
„Макар да не е бил лишен от благоволението на кралския двор и лично на Фридрих Велики, един от най-големите композитори на всички времена Йохан Себастиан Бах е малко известен приживе и малко публикуван. Първият инструмент, който Бах изучава в най-ранните си години, е цигулката – взима уроци от баща си до 10-годишната си възраст, к
Премиера на спектакъла „Историята на Вълковото семейство, или преселници“ по романа на Константин Петканов – „Преселници", ще се състои на 23 октомври в читалище „Славянска беседа 1880", в София, съобщават организаторите от дружество „Родолюбец".
Събитието отбелязва 25-годишнина на Деня на бесарабските българи (29 октомври).
Спектакълът е създаден от екип професионални творци и любители от България, Канада, Таврия и Бесарабия, които се обединиха с цел да възкресят на сцена тези паметни събития, разказват от екипа.
„Преселници" е роман на Константин Петканов, издаден за първи път през 1936 година. Разказва за драматичните събития, когато хиляди българи от Странджа, Сливен, Ямбол и околните села напускат
Международната плакатна акция „Контакт“ е част от тазгодишното издание на „Алея на славата“.
Експозицията е разположена на площад „Славейков“ и ще остане там до 30 септември, съобщават организаторите.
„Контакт“ е плакатна акция, посветена на 30-та годишнина на Международното триенале на сценичния плакат. Тя „съживява“ проект, започнал преди десет години, за да го обогати с нови произведения на автори от цял свят, чиито плакати са израз на възможните и невъзможни контакти и на идеята, че всички сме свързани“, разказват от екипа.
По думите им локацията е средищна за нашия град и чрез нея триеналето отстоява възгледа, че мястото на плаката е в откритата обитаема среда, превръщайки един от знаковите столични площади в ярка и ефектна галерия на открито.
Сред участниците в акцията са какт
"Направихме този филм самостоятелно... Бях много развълнуван, че от Торонто го забелязаха и поискаха да открият фестивала с него", каза Стилър, докато минаваше по червения килим заедно с режисьора Дейвид Гордън Грийн и други членове на актьорския състав.
Nutcrackers разказва история на преуспяващ чикагски предприемач в сферата на недвижимите имоти, който е принуден да се грижи за осиротелите си племенници в малко градче в Охайо, след като сестра му и съпругът претърпяват тежък инцидент.
Примата Лили Иванова пя тази вечер в препълнената зала „Борис Гюдеров“ в Перник.
Двучасовият концерт не спираше да предизвиква от публиката бурни аплодисменти след всяко изпълнение. Перничани не спираха да скандират името й.
Концертът бе част от националното турне на Лили Иванова.
Тя излезе на сцената облечена в черно и бяло. С примата бяха музикантите от "LI Orchestra" – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио "LaTiDa" (беквокали).
Екзалтираната публика не спираше да пее заедно с Лили любимите песни на всички поколения „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“.
„Не мога да повярвам, че видях на живо Лили Иванова. На
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Весна Змиянац ще пее отново в зала 1 на НДК, след концерта й през март тази година.
Събитието е на 2 април 2025 г., съобщават организаторите.
По думите им този път концертът е озаглавен „И да имам 100 живота”, а заедно с нея на сцената ще бъде и бендът й, който ще изсвири на живо всички златни хитове.
Вече над 45 години Весна Змиянац е на музикалната сцена и успява да е един от най-актуалните изпълнители на Сърбия и Европа.
През годините е изпяла Kad zamirišu Jorgovani, Kazni me, 100 jivota, Ne kunite crne oci, Svatovi, Kraljica tugu, Kunem ti se zivotom.
Изложба с творби на художника Бочо Донев е подредена в троянската галерия „Серякова къща“.
Експозицията със заглавие „Художник от бъдещето“ е посветена на 120-ата годишнина от рождението на именития творец. В нея са включени общо 45 рисунки и живописни платна, повечето от които са част от фондовете на Музея на занаятите в Троян.
Специално за изложбата, картини предоставят и троянското читалище „Наука – 1870 г.“ и Средно училище „Свети Климент Охридски“. Част от творбите за пръв път се показват пред публика.
Бочо Донев е един от първите троянски художници, получил академично образование, разказа Мария Минковска, уредник на фонд „Изобразително изкуство“ към Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян.
Той оставя своята следа в Троян освен с творбите си и
Българска оперна прима Красимира Стоянова ще изпълни утре, 12 октомври, в Ла Скала в Милано ролята на Маршалката в операта „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, съобщиха от екипа на певицата.
Красимира Стоянова прави своя триумфален дебют в тази роля на Летния музикален фестивал в Залцбург през 2014 г. в посветената на 150-ата годишнина от рождението на Рихард Щраус постановка на „Кавалерът на розата“. Спектакълът се играе на Залцбургския музикален фестивал и през лятото на 2015 г.
През 2016 г. Красимира Стоянова представя своята интерпретация на Маршалката за първи път и пред виенска публика, както и в Миланската скала.
Музикалните критици определят „елегантното, аристократично и изтънчено вокално и артистично изграждане на образа като запазена марка на Красимира Стоянова“ в тази роля.
„Тя е най-д
За разлика от традиционните филмови премиери, лентата дебютира на кинофестивала в Торонто без да пуска тийзъри или предпремиери.
"Това е първата му публика", каза Бен Стилър. "Никога не съм си представял това, докато снимахме филма…Направихме го в малка ферма, с много ограничен бюджет… Ще видим на кого ще се хареса…", добави актьорът.
Филмът, в който участва и Линда Карделини, все още няма договор за разпространение, отбелязва Ройтерс.
49-ото издание на Международния филмов фестивал в Торонто започна на 5 септември, а холивудските звезди се завърнаха на червения килим след миналогодишната стачка на сценаристите.